Korean cars
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Korean cars

Forum za vlasnike korejskih vozila->Daewoo/Chevrolet Kia Hyundai
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Stakloplastičarenje za početnike

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Zdeki
Admin
Zdeki


Broj postova : 124
Join date : 20.08.2008
Age : 38
Lokacija : Velika Gorica

Stakloplastičarenje za početnike Empty
PostajNaslov: Stakloplastičarenje za početnike   Stakloplastičarenje za početnike Emptypon sij 12, 2009 9:51 pm

c/p sa cica


Na ovom forumu kao i na netu, može se naći dosta topica i savjeta u vezi fiberglasiranja ( stakloplastičarenja) ali eto još jednog, nadam se korisnog topica za sve one koji se prvi puta susreću sa fiberom.

Dakle krenimo redom.

IZRADA PANELA

Ja sam radio panele za smještaj 16,5 cm kickova u vrata, međutim, ovaj tutorial se jednako tako može primijeniti na izradu kutija za woofere, polica, kućišta za čukice i sl.

REZANJE PODLOGE

Najprije treba odrediti, izmjeriti, izrezati podlogu koja će služiti kao baza za daljnju izradu panela. Može se raditi od 8 mm ili 10 mm MDF-a; u ovom slučaju korišten je MDF 8 mm pojačan sa svake strane s jednim slojem fibera. Zbog estetike je važno da sam izgled podloge prati neke linije vrata tako da se panel ljepše uklopi u izgled vrata.

U mom slučaju ideja je bila da se dio plastične police vrata izreže i spoji s panelom.

Stakloplastičarenje za početnike Podlogakq1.th

REZANJE PRSTENA ( RINGA ) ZA SMJEŠTAJ ZVUČNIKA

Također od MDF-a treba izrezati prstene koji nam služe za smještaj ( šarafljenje ) zvučnika.

Stakloplastičarenje za početnike Ringao4.th

IZRADA KOSTURA

Nakon što je izrezana podloga i prstenovi, potrebno je fiksirati prsten na podlogu. Najlakše je iste fiksirati pomoću tekuće plastike, međutim, može poslužiti i ljepilo, čavlići i slično ali najlakše ih je fiksirati s tekućom plastikom.

Poželjno je da se prsteni ( a kasnije s njima i zvučnici ) malo zakrenu prema gore i prema slušatelju.

Stakloplastičarenje za početnike Kostur1ga9.th

Stakloplastičarenje za početnike Kostur2zr7.th

Nakon formiranja kostura, potrebno je preko njega navući rastezljivo platno ili najlonku po kojoj će se mazati fiber.

Moj savjet je uzeti najlonku jer se ona ljepše oblikuje, savija i na mjestima preklapanja nema ''kvrga''.

Stakloplastičarenje za početnike Najlon1mp7.th

Stakloplastičarenje za početnike Najlon2ve7.th

FIBER

Nakon što je navučena najlonka, dobili smo podlogu po kojoj ćemo mazati a samim time i budući izgled panela.
Slijedi stakloplastičarenje.

Stakloplastika se sastoji od 3 komponente: poliesterska smola ( u koju je dodan ubrzivač ), katalizator i poliesterska vlakna ( staklomat,mata,fiber ... ).

Poliesterska smola

Stakloplastičarenje za početnike Polsmolani4.th

Katalizator

Stakloplastičarenje za početnike Katalizatorsv0.th

Poliesterska vlakna

Stakloplastičarenje za početnike Vlakna1ot4.th

Stakloplastičarenje za početnike Vlakna2xq3.th

Kod kupovine poliesterske smole recite prodavaču da vam on stavi unutra ubrzivač a vi još sami kasnije dodate katalizator s kojim regulirate brzinu stvrdnjavanja.
Dali je dodan ubrzivač vidite po boji smole, smola je žučkaste boje pa ako je dodani ubrzivač tada smola može biti crvenkasta, plavkasta i sl.

Katalizator se dodaje u poliestersku smolu od 2-5 %. Ako se radi u ljetnom vremenu dosta je staviti 2% katalizatora a ako se radi po zimi kada je hladnije onda se može staviti max do 5 % katalizatora.

VAŽNO! NE STAVLJATI VIŠE OD 5% KATALIZATORA JER SE MOŽE ZAPALITI !!!

NANOŠENJE FIBERA

Na najlonku ( ili rastezljivo platno, ovisno što ste uzeli ) se nanosi smola.
Zatim se stavlja sloj poliesterskih vlakana ( vlakna se prije mogu narezati na trakice da se lakše obavijaju uz najlonku ). Nakon što se stave vlakna potrebno je sa kistom dobro utapkati smolu po vlaknima.
Treba dobro utapkati vlakna da se stope s podlogom jer ako se dobro ne utapka kasnije se stvore ''zračni džepovi''.

Nakon što se utapka, treba pričekati da se malo osuši ( vrijeme sušenja ovisi o količini dodanog katalizatora ). Time je završen prvi sloj.
Postupak se ponavlja tako dugo dok niste zadovoljni debljinom panela. Čim je više slojeva panel će biti čvršći, ali dosta je oko 4-5 slojeva.
Nakon što ste završili ostavite panele da se dobro osuše.

Stakloplastičarenje za početnike Fiberglasle2.th

Nakon što se fiber osuši, potrebno je odrezati viškove, pobrusitii i pokitati.

Ako se panele želi špricati potrebno je puno kitanja i brušenja. Ja sam se odlučio na tapeciranje eko kožom tako da nisam pretjerao s kitom i brušenjem; međutim, svejedno treba čim bolje pobrusiti i pokitati jer je eko koža tanka pa se poslije vide sve neravnine.

Stakloplastičarenje za početnike Pokitano2xr7.th

Stakloplastičarenje za početnike Pokitanowy5.th

SPAJANJE PANELA I POLICE

Nakon što su paneli obrađeni treba ih još spojiti s policom. Nakon stakloplastičarenja, to izgleda ovako:

Stakloplastičarenje za početnike Paneliew0.th

Stakloplastičarenje za početnike Paneli2ww2.th

Paneli su kao što sam već spomenuo tapecirani eko kožom i ovako izgleda finalni produkt.

Stakloplastičarenje za početnike Tapecirano1sp5.th

Stakloplastičarenje za početnike Tapecirano2wr4.th

Stakloplastičarenje za početnike Finalqh4.th


Nadam se da će ovaj topic biti od pomoći posebice onima koji se prvi puta susreću s fiberom.


Zadnja promjena: Zdeki; sri sij 14, 2009 4:33 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
https://koreancars.forumcroatian.com
Kiki
Admin
Kiki


Broj postova : 79
Join date : 29.08.2008
Lokacija : Zagreb (Jarun)

Stakloplastičarenje za početnike Empty
PostajNaslov: Re: Stakloplastičarenje za početnike   Stakloplastičarenje za početnike Emptyuto sij 13, 2009 1:23 am

Ni manje ni vise nego kadetov tapecirung,isti takav socijalni je i kod mene baz rupa za zvucnike.
[Vrh] Go down
 
Stakloplastičarenje za početnike
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Korean cars :: Tehnika :: ICE-In Car Entertaiment-
Forum(o)Bir: